HEX MACHINE BOLTS
Hex bolts. Hex bolts have hexagonal heads and machine threads for use with a nut or in a tapped hole
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 25C600BHB0Z
- 1/4-20 X 6" HEX BOLT ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.0864900
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C750BHB0Z
- 1/4-20 X 7 1/2 HEX BOLT ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.1058000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 7-1/2"7-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C200BHBV
- 5/16-18 X 2 HEX BOLT 18-8 SS
- G
- 0
- Weight: 0.0480000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C400BHBV
- 5/16-18 X 4 HEX BOLT 18-8 SS
- F
- 0
- Weight: 0.0778000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C600BHB0Z
- 5/16-18 X 6" HEX BOLT A307 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.1090000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C62BHB2Z
- 5/16-18 X 5/8 HEX BOLT GR2 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0222000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 5/8"5/8" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C350BHB0Z
- 3/8-16 X 3 1/2 HEX BOLT A307 ZINC
- D
- 0
- Weight: 0.1124000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3-1/2"3-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C1200BHB0Z
- 1/2-13 X 12" HEX BOLT ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.6813000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 12"12" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C600BHB0Z
- 1/2-13 X 6" HEX BOLT ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.3165800
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C800BHB0Z
- 1/2-13 X 8" HEX BOLT A307 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.2800000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 8"8" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 62C200BHB0H
- 5/8-11 X 2 HEX BOLT A307 HD GALV
- G
- 0
- Weight: 0.2219200
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | HOT DIPPED GALVANIZEDHOT DIPPED GALVANIZED |
| SPECIALS: |
- 62C300BHB0Z
- 5/8-11 X 3" HEX BOLT A307 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.3140000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 62C450BHB0M
- 5/8-11 X 4 1/2 HEX BOLT A307 PLN
- G
- 0
- Weight: 0.4437000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 4-1/2"4-1/2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 62C450BHB0X
- 5/8-11 X 4 1/2 HEX BOLT BLK OX & WAX
- G
- 0
- Weight: 0.4437000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 4-1/2"4-1/2" |
| FINISH: | BLACK OXIDEBLACK OXIDE |
| SPECIALS: |
- 62C650BHB0M
- 5/8-11 X 6 1/2 HEX BOLT A307 PLN
- G
- 0
- Weight: 0.6160000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 6-1/2"6-1/2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 62C650BHB0X
- 5/8-11 X 6 1/2 HEX BOLT BLK OXIDE & WAX A307
- G
- 0
- Weight: 0.6160000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 6-1/2"6-1/2" |
| FINISH: | BLACK OXIDEBLACK OXIDE |
| SPECIALS: |
- 75C250BHB0Z
- 3/4-10 X 2 1/2 HEX BOLT ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.4142000
| DIAMETER: | 3/43/4 |
| THREAD PITCH: | 1010 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.