STRUCTRUAL BOLTS A325
ASTM A325 is an ASTM International standard for heavy hex structural bolts, titled Standard Specification for Structural Bolts, Steel, Heat Treated, 120/105 ksi Minimum Tensile Strength. It defines mechanical properties for bolts that range from 1?2 to 1 1?2 inches (13 to 38 mm) in diameter.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
BETWEEN LEGS DISTANCE
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 100C250BST0H
- 1-8 X 2 1/2 A325 HEX STRUCTURAL BOLT HD GALV
- G
- 0
- Weight: 0.8800000
| DIAMETER: | 11 |
| THREAD PITCH: | 88 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | HOT DIPPED GALVANIZEDHOT DIPPED GALVANIZED |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 100C900BST0H
- 1-8 X 9 A325 HEX STRUCTURAL BOLT HD GALV
- G
- 0
- Weight: 2.2700000
| DIAMETER: | 11 |
| THREAD PITCH: | 88 |
| LENGTH: | 9"9" |
| FINISH: | HOT DIPPED GALVANIZEDHOT DIPPED GALVANIZED |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 50C200BST0H
- 1/2-13 X 2 A325 HEX STRUCTURAL BOLT HD GALV
- G
- 0
- Weight: 0.1356000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | HOT DIPPED GALVANIZEDHOT DIPPED GALVANIZED |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 62C150BST0M
- 5/8-11 X 1 1/2 A325 HEX STRUCTURAL BOLT PLN
- G
- 0
- Weight: 0.2193000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 62C175BST0M
- 5/8-11 X 1 3/4 A325 HEX STRUCTURAL BOLT PLN
- G
- 0
- Weight: 0.2355000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 1-3/4"1-3/4" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 62C200BST0M
- 5/8-11 X 2 A325 HEX STRUCTURAL BOLT PLN
- G
- 0
- Weight: 0.2565300
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 62C800BST0H
- 5/8-11 X 8" A325 HEX STRUCTURAL BOLT HD GALV
- G
- 0
- Weight: 0.7600000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 8"8" |
| FINISH: | HOT DIPPED GALVANIZEDHOT DIPPED GALVANIZED |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 75C200BST0M
- 3/4-10 X 2 A325 HEX STRUCTURAL BOLT PLN
- G
- 0
- Weight: 0.2565000
| DIAMETER: | 3/43/4 |
| THREAD PITCH: | 1010 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 75C300BST0H
- 3/4-10 X 3" A325 HEX STRUCTURAL BOLT HD GALV
- G
- 0
- Weight: 0.3750000
| DIAMETER: | 3/43/4 |
| THREAD PITCH: | 1010 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | HOT DIPPED GALVANIZEDHOT DIPPED GALVANIZED |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 75C400BST0M
- 3/4-10 X 4 A325 HEX STRUCTURAL BOLT PLN
- G
- 0
- Weight: 0.6300000
| DIAMETER: | 3/43/4 |
| THREAD PITCH: | 1010 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 75C550BST0H
- 3/4-10 X 5 1/2 A325 HEX STRUCTURAL BOLT HD GALV
- G
- 0
- Weight: 0.8750000
| DIAMETER: | 3/43/4 |
| THREAD PITCH: | 1010 |
| LENGTH: | 5-1/2"5-1/2" |
| FINISH: | HOT DIPPED GALVANIZEDHOT DIPPED GALVANIZED |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 75C600BST0H
- 3/4-10 X 6" A325 HEX STRUCTURAL BOLT HD GALV
- G
- 0
- Weight: 0.8910000
| DIAMETER: | 3/43/4 |
| THREAD PITCH: | 1010 |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | HOT DIPPED GALVANIZEDHOT DIPPED GALVANIZED |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.