ELEVATOR BOLTS LOW CARBON STEEL
About half the strength of medium-strength bolts, these steel bolts are good for light duty applications. Zinc plating provides corrosion resistance in wet environments. Length is measured from the top of the head.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 25C100BEL0Z
- 1/4-20 X 1" ELEVATOR BLT ZINC
- C
- 0
- Weight: 0.0260000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C125BEL0Z
- 1/4-20 X 1 1/4 ELEVATOR BLT ZINC
- D
- 0
- Weight: 0.0287300
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1-1/4"1-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C150BEL0Z
- 1/4-20 X 1 1/2 ELEVATOR BLT ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0282000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C200BEL0Z
- 1/4-20 X 2 ELEVATOR BLT STEEL ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.3527000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C300BEL0Z
- 1/4-20 X 3 ELEVATOR BLT ZINC
- C
- 0
- Weight: 0.0437000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C400BEL0Z
- 1/4-20 X 4 ELEVATOR BLT ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0470000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C150BEL0Z
- 3/8-16 X 1 1/2 ELEVATOR BLT ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0734000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C175BEL0Z
- 3/8-16 X 1 3/4 ELEVATOR BLT ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0830000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1-3/4"1-3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C200BEL0Z
- 3/8-16 X 2 ELEVATOR BLT ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0857000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C250BEL0Z
- 3/8-16 X 2 1/2 ELEVATOR BLT ZINC
- D
- 0
- Weight: 0.0956000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C300BEL0M
- 3/8-16 X 3 ELEVATOR BLT PLN
- B
- 0
- Weight: 0.1056000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 37C300BEL0Z
- 3/8-16 X 3" ELEVATOR BLT ZINC
- B
- 0
- Weight: 0.1056000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C350BEL0Z
- 3/8-16 X 3 1/2 ELEVATOR BLT ZN
- B
- 0
- Weight: 0.1330000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3-1/2"3-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C400BEL0Z
- 3/8-16 X 4 ELEVATOR BLT ZINC
- B
- 0
- Weight: 0.1330000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.