FLANGE BOLTS GRADE 5
Made from Grade 5 steel, these screws are suitable for fastening most machinery and equipment. Serrations under the head grip the material surface for mild vibration resistance, and the flange distributes pressure where the screw meets the surface, eliminating the need for a separate washer. Material meets SAE J429 specifications for quality. Grade 5 steel hex head screws are marked with three radial lines. Head height includes the flange. Length is measured from under the flange.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 10C50BFL5Z
- 10-24 X 1/2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0053700
| DIAMETER: | 1010 |
| THREAD PITCH: | 2424 |
| LENGTH: | 1/2"1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C100BFL5Z
- 1/4-20 X 1 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZN
- D
- 0
- Weight: 0.0188000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C100BFL5Z/P321/BNP/AL-2000B
- 1/4-20 X 1 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC BLUE NYLON PATCH AL-2000 BLACK
- G
- 0
- Weight: 0.0203900
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | AL-2000 BLACKAL-2000 BLACK |
| SPECIALS: | PER PRINT W/ BLUE NYLON PATCHPER PRINT W/ BLUE NYLON PATCH |
- 25C125BFL5Z
- 1/4-20 1 1/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- D
- 0
- Weight: 0.0228600
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1-1/4"1-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C150BFL5Z
- 1/4-20 X 1 1/2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0248000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C175BFL5Z
- 1/4-20 X 1 3/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC CR+3 (ROHS)
- D
- 0
- Weight: 0.0317000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1-3/4"1-3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C200BFL5G
- 1/4-20 X 2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 BLK PHOS LIGHT OIL ?DRY TO TOUCH? DARK BLACK
- G
- 0
- Weight: 0.0290900
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | BLACK PHOSPHATEBLACK PHOSPHATE |
| SPECIALS: |
- 25C200BFL5X
- 1/4-20 X 2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 BL OX &WAX
- G
- 0
- Weight: 0.0290900
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | BLACK OXIDEBLACK OXIDE |
| SPECIALS: |
- 25C200BFL5Z
- 1/4-20 X 2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0290900
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C225BFL5Z
- 1/4-20 X 2 1/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0290000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 2-1/4"2-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C37BFL5Z
- 1/4-20 X 3/8 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0132600
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3/8"3/8" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C50BFL5X
- 1/4-20 X 1/2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 BL OX & WAX
- E
- 0
- Weight: 0.0142800
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1/2"1/2" |
| FINISH: | BLACK OXIDEBLACK OXIDE |
| SPECIALS: |
- 25C50BFL5X/BNP
- 1/4-20 X 1/2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 BLK PHOS LIGHT OIL ?DRY TO TOUCH? DARK BLACK BLUE NYLON PATCH
- G
- 0
- Weight: 0.0142800
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1/2"1/2" |
| FINISH: | BLACK PHOSPHATEBLACK PHOSPHATE |
| SPECIALS: | BLUE NYLON PATCHBLUE NYLON PATCH |
- 25C50BFL5Z
- 1/4-20 X 1/2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZN
- E
- 0
- Weight: 0.0142800
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1/2"1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C75BFL5K/TG1000
- 1/4-20 X 3/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 BLK ZINC TRIPLE GUARD 1,000
- F
- 0
- Weight: 0.0190000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| FINISH: | BLACK ZINCBLACK ZINC |
| SPECIALS: | TRIPLE GUARD 1,000TRIPLE GUARD 1,000 |
- 25C75BFL5Z
- 1/4-20 X 3/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZN
- C
- 0
- Weight: 0.0190000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C75BFL5Z/AL-2000B
- 1/4-20 X 3/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC AL-2000 BLACK
- G
- 0
- Weight: 0.0149000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| FINISH: | AL-2000 BLACKAL-2000 BLACK |
| SPECIALS: |
- 25C75BFL5Z/NE58
- 1/4-20 X 3/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC 5/8 OD STLBACK NEOPRENE
- D
- 0
- Weight: 0.0196100
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | 5/8 OD NEOPRENE5/8 OD NEOPRENE |
- 31C100BFL5Z
- 5/16-18 X 1 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.0418200
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C250BFL5Z
- 5/16-18 X 2 1/2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0633800
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C300BFL5Z
- 5/16-18 X 3" SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0660000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C75BFL5Z
- 5/16-18 X 3/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0333000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C100BFL5Z
- 3/8-16 X 1 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- A
- 0
- Weight: 0.0470000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C125BFL5Z
- 3/8-16 X 1 1/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- C
- 0
- Weight: 0.0584600
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1-1/4"1-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C150BFL5Z
- 3/8-16 X 1- 1/2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0670000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C300BFL5Z/FT
- 3/8-16 X 3" SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC FULL THD
- G
- 0
- Weight: 0.1028500
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | FULL THREADFULL THREAD |
- 37C50BFL5Z
- 3/8-16 X 1/2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- D
- 0
- Weight: 0.0290000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1/2"1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C75BFL5Z
- 3/8-16 X 3/4 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0475000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C150BFL5Z
- 1/2-13 X 1 1/2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.1200000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C200BFL5Z
- 1/2-13 X 2 SERR HEX FLANGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.1356000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.