U-BOLTS ROUNDED
Round U-Bolts are typically used for attaching pipe or steel round bar to a round wood or steel post. May be used to hang wrought iron pipe in mechanical installations and also be embedded in concrete as anchor bolts.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
BETWEEN LEGS DISTANCE
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 25C300BUB0Z/134BL/WN
- 1/4-20 X 3 U-BOLTS 1 3/4 BETWEEN LEGS W/NUTS ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0906000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | WITH NUTWITH NUT |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 25C425BUB0Z/234BL
- 1/4-20 X 4 1/4 U-BOLT 2 3/4 BETWEEN LEGS WITH 1 1/4 THRD ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0890000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 4-1/4"4-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | 1-1/4" THREAD LENGTH1-1/4" THREAD LENGTH |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 50F700BUB0Z/3.10C
- 1/2-20 X 7" U-BOLT ZINC 3.10" CENTER
- G
- 0
- Weight: 0.8585800
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 7"7" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 56F800BUB0Z/3.56C
- 9/16-18 X 8" U-BOLT ZINC 3.56" CENTER
- G
- 0
- Weight: 1.1854900
| DIAMETER: | 9/169/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 8"8" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 67NBUB0Z/P319
- 67 U-BOLTS ZN
- D
- 0
- Weight: 0.0503300
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | PER PRINTPER PRINT |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.