HANGER BOLTS
Hanger bolts are studs used to suspend objects from or attach items to wood. Like a typical stud, they are headless, double-ended bolts that have threads at each end, lag threads to screw into wood but, at the other end, machine screw threads to accept a nut or thread into an internally threaded (tapped) hole.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 10C150BHA0Z/FT
- 10-24 X 1 1/2 HANGER BOLT ZINC FULL THD
- F
- 0
- Weight: 0.0160000
| DIAMETER: | #10#10 |
| THREAD PITCH: | 2424 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C300BHA0M/FT
- 1/4-20 X 3" HANGER BOLT STEEL PLN FULL THD
- E
- 0
- Weight: 0.0290000
| DIAMETER: | 1/4"1/4" |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 25C300BHA0X/FT
- 1/4-20 X 3" HANGER BOLT STEEL BL OX &WAX FULL THD
- E
- 0
- Weight: 0.0290000
| DIAMETER: | 1/4"1/4" |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | BLACK OXIDEBLACK OXIDE |
| SPECIALS: |
- 31C150BHA0M/FT
- 5/16-18 X 1 1/2 HANGER BOLT FULL THD PLN
- E
- 0
- Weight: 0.0221000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C150BHA0X/FT
- 5/16-18 X 1 1/2 HANGER BOLT BLK PHOS LIGHT OIL ?DRY TO TOUCH? DARK BLACK FULL THD
- G
- 0
- Weight: 0.0221000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | BLACK PHOSPHATEBLACK PHOSPHATE |
| SPECIALS: |
- 31C175BHA0M/FT
- 5/16-18 X 1 3/4 HANGER BOLT PLN FULL THD
- G
- 0
- Weight: 0.0342700
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 1-3/4"1-3/4" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C200BHA0M/FT
- 5/16-18 X 2 HANGER BOLT FULL THD PLN
- D
- 0
- Weight: 0.0380000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C250BHA0M/FT
- 5/16-18 X 2 1/2 HANGER BOLT FULL THD PLN
- C
- 0
- Weight: 0.0380000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C300BHA0M/FT
- 5/16-18 X 3 HANGER BOLT FULL THD PLN
- D
- 0
- Weight: 0.0461000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C300BHA0X/FT
- 5/16-18 X 3" HANGER BOLT BLK OX & WAX FULL THD
- G
- 0
- Weight: 0.0461000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | BLACK OXIDEBLACK OXIDE |
| SPECIALS: |
- 31C350BHA0M/FT
- 5/16-18 X 3 1/2 HANGER BOLT FULL THD PLN
- G
- 0
- Weight: 0.0540000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 3-1/2"3-1/2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C500BHA0M/FT
- 5/16-18 X 5" HANGER BOLT PLN FULL THD
- G
- 0
- Weight: 0.0980000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 5"5" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C500BHA0Z/PC
- 5/16-18 X 5" HANGER BOLT ZINC PLAIN CENTER
- G
- 0
- Weight: 0.0980000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 5"5" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | PLAIN CENTERPLAIN CENTER |
- 31C600BHA0M/FT
- 5/16-18 X 6" HANGER BOLT FULL THD PLN
- D
- 0
- Weight: 0.0980000
| DIAMETER: | 5/16"5/16" |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.