CARRIAGE BOLTS GRADE 5
Made from Grade 5 steel, these bolts are suitable for fastening most machinery and equipment. A square neck keeps them from turning when tightening a nut. A smooth, rounded head provides a finished look. Grade 5 steel bolts are marked with three radial lines. Material meets SAE J429 specificatoins for quality. Dimensions meet Asme B18.5 specifications. Length is measured from under the head.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 25C100BCG5Z
- 1/4-20 X 1 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0143000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C75BCG5Z
- 1/4-20 X 3/4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0145000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C100BCG5Z
- 5/16-18 X 1" CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0292000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C175BCG5Z
- 5/16-18 X 1 3/4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0422000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 1 3/4"1 3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C200BCG5Z
- 5/16-18 X 2 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- D
- 0
- Weight: 0.0455000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C250BCG5Z
- 5/16-18 X 2 1/2 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0620000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 2 1/2"2 1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C300BCG5Z
- 5/16-18 X 3" CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- C
- 0
- Weight: 0.0630000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C400BCG5M
- 5/16-18 X 4 CARRIAGE BLT GR5 PLN
- E
- 0
- Weight: 0.0800000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31C75BCG5Z
- 5/16-18 X 3/4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0256000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C100BCG5Z
- 3/8-16 X 1 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- C
- 0
- Weight: 0.0425400
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C125BCG5Z
- 3/8-16 X 1 1/4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- D
- 0
- Weight: 0.0500000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1 1/4"1 1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C175BCG5Z
- 3/8-16 X 1 3/4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0651000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1 3/4"1 3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C200BCG5Z
- 3/8-16 X 2 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.0692000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C250BCG5Z
- 3/8-16 X 2 1/2 CARRIAGE BLT GR5 ZN
- D
- 0
- Weight: 0.0823000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2 1/2"2 1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C250BCG5Z/18BK
- 3/8-16 X 2 1/2 CARRIAGE BLT PT.#18 BLACK GR5 ZINC
- C
- 0
- Weight: 0.0823000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2 1/2"2 1/2" |
| FINISH: | PAINT #18 BLACKPAINT #18 BLACK |
| SPECIALS: |
- 37C300BCG5M
- 3/8-16 X 3 CARRIAGE BLT GR5 PLN
- B
- 0
- Weight: 0.0944000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 37C400BCG5Z/FT
- 3/8-16 X 4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC FULL THREAD
- D
- 0
- Weight: 0.1267500
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | FULL THREADFULL THREAD |
- 37C500BCG5Z
- 3/8-16 X 5" CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.1422200
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 5"5" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C600BCG5Z
- 3/8-16 X 6" CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.1640000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 43C125BCG5Z
- 7/16-14 X 1 1/4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0742800
| DIAMETER: | 7/167/16 |
| THREAD PITCH: | 1414 |
| LENGTH: | 1 1/4"1 1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C100BCG5Z
- 1/2-13 1 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- C
- 0
- Weight: 0.0920000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C125BCG5Z
- 1/2-13 X 1 1/4 CARRIAGE BLT GR5 ZN
- D
- 0
- Weight: 0.1059400
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 1 1/4"1 1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C150BCG5Z
- 1/2-13 X 1 1/2 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- D
- 0
- Weight: 0.1080000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 1 1/2"1 1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C175BCG5Z
- 1/2-13 X 1 3/4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.1300000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 1 3/4"1 3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C225BCG5Z
- 1/2-13 X 2 1/4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC CR+3 (ROHS)
- G
- 0
- Weight: 0.1200000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 2 1/4"2 1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C250BCG5Z
- 1/2-13 X 2 1/2 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.1580700
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 2 1/2"2 1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C400BCG5M
- 1/2-13 X 4 CARRIAGE BLT GR5 PLN
- C
- 0
- Weight: 0.2190000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 50C400BCG5Z
- 1/2-13 X 4 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.2231100
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C400BCG5Z/PT
- 1/2-13 X 4 CARRIAGE BLT GR5 PARTIAL THREAD-THREAD LENGTH 2-11/32? ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.2231000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | PARTIAL THREADPARTIAL THREAD |
- 50C500BCG5M
- 1/2-13 X 5 CARRIAGE BLT GR5 PLN
- C
- 0
- Weight: 0.2663000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 5"5" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 50C600BCG5Z
- 1/2-13 X 6" CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.3166700
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 62C250BCG5Z
- 5/8-11 X 2 1/2 CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- D
- 0
- Weight: 0.2610000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 2 1/2"2 1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 75C600BCG5Z
- 3/4-10 X 6" CARRIAGE BLT GR5 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.5000000
| DIAMETER: | 3/43/4 |
| THREAD PITCH: | 1010 |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.