STRUCTRUAL BOLTS A490
A490 bolts are similar in application and dimensions to A325 heavy hex structural bolts but are made from an alloy steel rather than a medium carbon steel, resulting in a higher strength fastener. The A490 specification is applicable to heavy hex structural bolts only
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
BETWEEN LEGS DISTANCE
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 100C300BST0G321/A490
- 1-8 X 3" ASTM A490, HHSBOLT, 140 HV, ZP GEOMET 321 ASTM A490
- G
- 0
- Weight: 1.0100000
| DIAMETER: | 11 |
| THREAD PITCH: | 88 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINC FLAKEZINC FLAKE |
| SPECIALS: | GEOMET 321GEOMET 321 |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 100C350BST0G321/A490
- 1-8 X 3.5", ASTM A490, HHSBOLT, 140 HV, ZP GEOMET 321 ASTM A490
- G
- 0
- Weight: 1.1000000
| DIAMETER: | 11 |
| THREAD PITCH: | 88 |
| LENGTH: | 3-1/2"3-1/2" |
| FINISH: | ZINC FLAKEZINC FLAKE |
| SPECIALS: | GEOMET 321GEOMET 321 |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 100C400BST0G321/A490
- 1-8 X 4" ASTM A490, HHSBOLT, 140 HV, ZP GEOMET 321 ASTM A490
- G
- 0
- Weight: 1.2000000
| DIAMETER: | 11 |
| THREAD PITCH: | 88 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | ZINC FLAKEZINC FLAKE |
| SPECIALS: | GEOMET 321GEOMET 321 |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 62C200BST0M/A490
- 5/8-11 X 2 HEX STRUCTURAL BOLT PLN A490
- G
- 0
- Weight: 0.2565300
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: | |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 75C200BST0G321/A490
- 3/4-10 X 2", ASTM A490, HHSBOLT, 140 HV, ZP GEOMET 321 ASTM A490
- G
- 0
- Weight: 0.4000000
| DIAMETER: | 3/43/4 |
| THREAD PITCH: | 1010 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | ZINC FLAKEZINC FLAKE |
| SPECIALS: | GEOMET 321GEOMET 321 |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 87C350BST0G321/A490
- 7/8-9 X 3.5", ASTM A490, HHSBOLT, 140 HV, ZP GEOMET 321 ASTM A490
- G
- 0
- Weight: 0.8700000
| DIAMETER: | 7/87/8 |
| THREAD PITCH: | 99 |
| LENGTH: | 3-1/2"3-1/2" |
| FINISH: | ZINC FLAKEZINC FLAKE |
| SPECIALS: | GEOMET 321GEOMET 321 |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.