HEX CAP SCREWS GRADE 2
Hex Head Cap Screws are designed for easy assembly into a tapped hole. Hex Cap Screws meet SAE specifications with a specially designed washer face under the head and a chamfered point.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 25C100BHC2Z
- 1/4-20 X 1 HEX C/S GRD 2 ZINC
- C
- 0
- Weight: 0.0174000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C175BHC0Z
- 1/4-20 X 1 3/4 HEX C/S GRD 2 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0280000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1-3/4"1-3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C250BHC0Z
- 1/4-20 X 2 1/2 HEX C/S ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0381000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C250BHC0Z
- 5/16-18 X 2 1/2 HEX C/S GRD 2 ZN
- G
- 0
- Weight: 0.0606000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C150BHC0Z
- 3/8-16 X 1 1/2 HEX C/S GRD 2 ZN
- G
- 0
- Weight: 0.0564000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C225BHC0Z
- 3/8-16 X 2 1/4 HEX C/S GRD 2 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0797000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2-1/4"2-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C250BHC0Z
- 3/8-16 X 2 1/2 HEX C/S GRD 2 ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.0874000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C400BHC0Z
- 3/8-16 X 4 HEX C/S GRD 2 ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.1150000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C450BHC0Z
- 3/8-16 X 4 1/2 HEX C/S GRD 2 ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.1240000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 4-1/2"4-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C400BHC0Z
- 1/2-13 X 4 HEX C/S GRD 2 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.2540000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C500BHC0Z
- 1/2-13 X 5" HEX C/S GRD 2 ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.3090000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 5"5" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.